14000 архівних документів знайшли у Бережанському районі служби безпеки ОУН, які пролежали закопаними у землі з 1947 року. Це протоколи допитів, списки полеглих працівників, вишкільні матеріали, різні теоретичні напрацювання про діяльність, структуру, функціонування польської і радянської служб безпеки.
Про це йдеться у сюжеті перших західноукраїнських новин «Огляд дня», на телеканалі ZIK.
Дослідники розповідають, що стан збереженості документів різний: від поганого до задовільного. Окрім того, зазвичай, закопані в землі архіви потребують термінової реставрації, тому що за рік-два вони розсиплються. Знайдені матеріали перебували в землі з 1947 року, тож ставитися до них потрібно особливо бережно.
- Документи були в бідоні, в який потрапила вода, тож, велика частина знайденого архіву становлять таку суцільну масу, вологу, мокру, з якою потрібно буде особливо обережно працювати. А деякі матеріали узагалі роз‘їла іржа, – пояснив директор музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.
- Тут є багато некролів. Тому дуже важливо зберегти кожен із них. Люди, які втратили своїх рідних, зможуть дізнатися коли і як вони загинули. Також там є і унікальні патріотичні видання, як-от журнал «Шевченківець», 47-го року. Це перший і, очевидно, єдиний випуск, – розповів молодший науковий співробітник музею «Тюрма на Лонцького» Андрій Усич.
Після реставрації, архів буде впорядкований, описаний та оцифрований. Весь процес може зайняти як мінімум рік. Кожен відреставрований документ одразу закидуватимуть на сайт, аби усі охочі, в тому числі й історики, могли ознайомитись з новою інформацією щодо роботи служби безпеки ОУН та дізнатись імена загиблих родичів.
Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.
Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.
система комментування CACKLEВи мрієте провести час за містом? Кемпінг стає все більш популярним видом відпочинку, але не всі знають, що взяти з собою в таку подорож. Туристичні та кемпінгові приналежності — незамінне спорядження в інвентарі кожного туриста.
Підприємці в Україні з острахом чекають на податкові перевірки. Невеликий бізнес не завжди має можливість отримувати фахову юридичну допомогу до, під час та після інспекцій.
01.12.2020 року відійшов у засвіти відомий педагог Тернопілля, учитель учителів, колишній директор обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти (1985-2014) Юрій Васильович БУГАН.
Якщо карантин вихідного дня виявиться неефективним, то уряд України буде змушений ввести в країні повний локдаун.
Жити у ХХІ сторіччі означає жити онлайн. Хочемо ми цього чи ні, такі реалії нашого сьогодення. Подумайте, скільки людей із кола ваших знайомих не користується телефоном? А інтернетом?